Kredyt na dowód

Kredyt na dowód to jedna z coraz częściej reklamowanych w ostatnich czasach usług finansowych. Dziś ofertytego typu spotkamy zarówno w mediach tradycyjnych, czyli w prasie, radiu czy telewizji, jak i w formie interaktywnych reklam w portalach internetowych i serwisach społecznościowych. Czym jest kredyt na dowód i kto może go otrzymać? Jakie dokumenty – poza rzeczonym dowodem osobistym – będą nam potrzebne, aby go uzyskać? Dowiedz się, jak wybrać rzetelną firmę finansową!

Spis treści:
Gdzie się o niego ubiegać?
Jakie są warunki uzyskania?
Kto może się o niego ubiegać?
Jakie dokumenty poza dowodem będą nam potrzebne?
Czy dostarczenie dokumentów wystarczy?
Jakich kwot możemy się spodziewać?
Jak ustrzec się przed nieuczciwymi ofertami?
Skorzystaj z usług KFF24

Gdzie możemy się ubiegać o kredyt na dowód?

Kredytu na dowód z pewnością nie otrzymamy w banku. Tym rodzajem usług zajmują się wyłącznie firmy finansowe, czyli firmy, które – w odróżnieniu od banków – obracają wyłącznie własnym kapitałem. Banki funkcjonują natomiast dzięki obrotowi kapitałem, który umieszczają w nich klienci – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa oraz spółki. Ze względu na to, że kapitał znajdujący się w bankach nie jest własnością banku, przy udzielaniu wsparcia finansowego instytucje te muszą upewnić się, że dany klient jest w pełni wypłacalny i będzie w stanie zwrócić pobraną kwotę w określonym terminie. W tym celu wymagają licznych dokumentów oraz zaświadczeń, w tym między innymi zaświadczeń o uzyskiwanych dochodach, a nierzadko także zaświadczenia o zatrudnieniu na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Jakich procedur możemy się spodziewać w firmie finansowej?

W przypadku firm finansowych mamy do czynienia ze znacznie mniejszą ilością biurokratycznych procedur. O ile ubieganie się o wsparcie finansowe w banku to zwykle proces trwający wiele tygodni, a nawet miesięcy, o tyle  firmy finansowe udzielają pomocy w czasie mierzonym raczej dniami lub godzinami. W przypadku spełnienia wszystkich warunków i dostarczenia wszystkich wymaganych dokumentów na otrzymanie gotówki możemy liczyć niekiedy nawet w godzinę po złożeniu wniosku w siedzibie danej firmy finansowej.

Firmy finansowe – w odróżnieniu od banków – świadczą swoje usługi także on-line. Dzięki temu możemy wymagane dokumenty wypełnić na oficjalnej stronie firmy, od której chcemy uzyskać pożyczkę, a następnie zaczekać na kontakt ze strony przedstawiciela firmy lub samodzielnie skonsultować się z działem obsługi klienta. Również w ten sposób mamy możliwość otrzymać gotówkę na podany przez nas numer konta w ciągu kilku godzin.

Jakie są warunki uzyskania kredytu na dowód?

Aby otrzymać kredyt na dowód, nie wystarczy niestety – wbrew tej stosowanej często nazwie – samo posiadanie ważnego dowodu osobistego. Dokument ten jest jednak bez wątpienia kluczowy. Bez niego uzyskanie właściwie jakiejkolwiek pożyczki będzie niemożliwe. Wszystkie podstawowe informacje, które powinniśmy przedstawić firmie finansowej, w której ubiegamy się o środki, znajdują się właśnie na naszym dowodzie osobistym. Są to:

  • imię i nazwisko,
  • numer PESEL – zawierający datę urodzenia, a tym samym potwierdzający pełnoletność klienta,
  • numer i seria ważnego dowodu osobistego.

Podczas wizyty w siedzibie firmy pozabankowej powinniśmy jednak móc nie tylko przedstawić powyższe dane, ale także okazać sam dowód, co pozwoli konsultantowi na potwierdzenie zgodności podanych przez nas informacji z prawdą. W przypadku wniosków o pożyczkę on-line konieczne będzie przesłanie do firmy skanu lub przynajmniej zdjęcia dowodu osobistego, na którym znajdują się przedstawione przez nas dane.

Aby uzyskać pieniądze przez Internet, poza zdjęciem lub skanem dokumentu powinniśmy przesłać do firmy także odpowiednie informacje kontaktowe, takie jak adres zamieszkania czy adres e-mail, a przede wszystkim numer telefonu. Ponadto w przypadku kredytu przez Internet środki przelewane są na nasze konto bankowe, a więc na kolejnych etapach procesu pożyczkowego niezbędny będzie także numer konta.

Portfel z kartą i gotówką

Kto może ubiegać się o kredyt na dowód?

Kredyt na dowód mogą – przynajmniej teoretycznie – uzyskać wszyscy obywatele naszego kraju, którzy ukończyli 18 rok życia. Dla wielu klientów najbardziej kuszące są oferty reklamowane jako „pożyczka bez BIK” lub „bez KRD”. Co oznaczają te tajemnicze skróty?

BIK

Pod skrótem BIK kryje się Biuro Informacji Kredytowej. Znajdują się w nim informacje dotyczące wszystkich zaciąganych przez obywateli polskich zobowiązań gotówkowych – zarówno bankowych, jak i tych z oferty firm finansowych. Osoby o złej historii finansowej, którym niejednokrotnie zdarzyło się przekroczyć termin spłaty zadłużenia, a także osoby, na których ciąży już kilka zobowiązań, chętniej wybierają więc oferty firm niesprawdzających BIK przed udzieleniem pomocy. Może to jednak być niebezpieczne i prowadzić do wciągnięcia danego klienta w tak zwaną spiralę zadłużenia, czyli sytuację, w której osoba zmuszona jest zaciągać kolejne zobowiązania na cel spłacenia poprzednich.

KRD

KRD to nic innego jak Krajowy Rejestr Dłużników. Jest to baza, do której zarówno banki i firmy finansowe, jak i przedsiębiorstwa czy firmy windykacyjne wprowadzać mogą dane swoich dłużników oraz wysokości kwot niespłaconych należności. Podobnie jak w przypadku BIK, niesprawdzenie KRD przez firmę finansową może przyczyniać się do rosnącego zadłużenia klienta, który zaciąga kolejne pożyczki tylko po to, by móc jakkolwiek spłacić poprzednie.

Jakie dokumenty poza dowodem będą nam potrzebne?

W przypadku większości firm finansowych pieniędzy nie uzyskamy po dostarczeniu wyłącznie dowodu osobistego. Konieczne będzie przedstawienie także kilku innych dokumentów. Najważniejszym z nich jest bez wątpienia zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach. O ile w przypadku ofert bankowych konieczne jest jednak posiadanie zaświadczenia od pracodawcy, które potwierdzi, że jesteśmy w danej firmie zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, o tyle pożyczki na dowód dostępne są także dla osób otrzymujących dochód na podstawie umów zlecenia czy umów o dzieło. Mogą je uzyskać także osoby, dla których jedynym źródłem dochodu jest renta, emerytura lub różnego rodzaju zasiłki.

Dzięki brakowi wymogu zaświadczenia o pracy na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony procedura uzyskiwania pieniędzy na dowód jest nie tylko bardziej przystępna dla osób otrzymujących dochód z innych źródeł. Jest ona również o wiele krótsza. Nie ma bowiem konieczności ubiegania się o zaświadczenie u pracodawcy – wystarczy przedstawić świadczące o otrzymywanych zarobkach wyciągi z konta bankowego lub inne dokumenty takie jak odcinek renty lub emerytury lub zaświadczenie z ZUS.

Czy dostarczenie wszystkich potrzebnych dokumentów będzie jednoznaczne z otrzymaniem wsparcia finansowego?

Niestety, aby otrzymać kredyt na dowód, nie wystarczy przedstawić konsultantowi swojego dowodu tożsamości oraz zaświadczenia o otrzymywanych dochodach. Po dostarczeniu dokumentów potencjalny pożyczkobiorca musi się liczyć z tym, że sytuacja każdego indywidualnego klienta jest rozważana przez pracowników firmy tak, aby jak najlepiej oszacować jego zdolność do spłaty zadłużenia w określonej wysokości. Oznacza to między innymi, że jeżeli nasze dochody są niskie, możemy mieć problem z uzyskaniem krótkoterminowej pożyczki na wysoką kwotę.

W przypadku przelewów na konto bankowe, które wykonuje się przy pożyczkach przez Internet, ważny jest jeszcze jeden element. Jednym z najczęściej podejmowanych przez firmy kroków, które mają pozwolić na sprawdzenie, czy o pieniądze nie ubiega się przez osoba podszywająca się pod właściciela dowodu osobistego, jest tak zwany przelew weryfikacyjny. Mianem tym określa się przelew na zwykle symboliczną, nieprzekraczającą złotówki kwotę, który potencjalny pożyczkobiorca musi wykonać jeszcze przed otrzymaniem decyzji o przyznaniu lub nieprzyznaniu pomocy finansowej. Zabieg ten pozwala potwierdzić, że konto, na które przelewane będą środki, należy do tej samej osoby, na której dane zaciągana jest chwilówka.

Banknoty o nominale 100 złotych

Jak ustrzec się przed nieuczciwymi ofertami – rzetelne firmy oferujące kredyty na dowód

Wspominając o przelewach weryfikacyjnych, należy koniecznie podkreślić, że nie każda z firm oferujących kredyty na dowód jest firmą uczciwą. Najłatwiej jest to ocenić właśnie poprzez sprawdzenie, jaką kwotę należy przelać na konto firmy w ramach przelewu weryfikacyjnego. Typowe kwoty powinny mieścić się w przedziale od 0,01 zł do 1 zł. Jeżeli kwota, której wymaga od nas dana firma, wykracza daleko poza te ramy, warto przyjrzeć się opiniom o naszym potencjalnym przyszłym pożyczkodawcy. Istnieje bowiem duża szansa, że wybrana przez nas firma zajmuje się przede wszystkim wyłudzaniem gotówki od zdesperowanych i potrzebujących nagłego zastrzyku środków finansowych klientów. Możemy być tego niemal pewni, jeżeli kwota wymagana w ramach przelewu weryfikacyjnego przekracza 5 złotych.

Pamiętajmy, że przelew ten ma służyć tylko i wyłącznie porównaniu danych posiadacza konta z danymi przedstawionymi przez klienta. Kwota powinna więc być tylko symboliczna. Nie wlicza się ona bowiem na poczet spłaty zaciąganej przez nas pożyczki. Co więcej, samo uiszczenie opłaty weryfikacyjnej wcale nie jest równoznaczne z tym, że otrzymamy pomoc finansową w danej firmie. Jest to tylko jeden z kroków, które należy podjąć, aby w ogóle móc się o nią ubiegać, a w sytuacji, gdy jej nie otrzymamy, nie możemy liczyć na zwrot poniesionych kosztów.

Sprawdzaj umowę!

Jedną z charakterystycznych cech, które również pozwolą nam niemal bezbłędnie rozpoznać nieuczciwych pożyczkodawców, jest sposób, w jaki skonstruowana jest umowa. Jeżeli mamy do czynienia z wielostronicowym dokumentem zapisanym drobną czcionką i sformułowanym w niezbyt jasny i zupełnie nieprzejrzysty sposób, warto raz jeszcze zastanowić się nad wyborem firmy. Nie dajmy się również przechytrzyć zapewnieniom konsultanta czy hasłom reklamowym, które zapewniają nas, że w danej umowie nie ma żadnych haczyków, a zaciągana przez nas pożyczka nie jest obciążona żadnymi odsetkami ani dodatkowymi kosztami! Zawsze uważnie przeczytajmy przedstawiony nam do podpisu dokument, a jeśli coś wyda nam się niejasne – pytajmy. Wymijające czy skrótowe odpowiedzi konsultanta będą w tym przypadku wskazówką, że naprawdę coś jest nie tak.

Jakie kwoty możemy pożyczyć w ramach kredytu na dowód?

Jak już wspomnieliśmy, to, jaką kwotę uda nam się uzyskać w ramach kredytu na dowód uzależnione jest przede wszystkim od wysokości naszych dochodów. Ważne jest jednak również to, na jak długi okres chcemy zaciągnąć pożyczkę, a także oferta wybranej przez nas firmy. Niektóre z firm finansowych zajmują się bowiem udzielaniem przede wszystkim tak zwanych „chwilówek”, czyli stosunkowo niskich kwot – do około 1000-2000 złotych – na krótki okres, który zwykle nie przekracza miesiąca lub dwóch. Inne natomiast będą miały w swoich ofertach kilku- czy nawet kilkunastotysięczne kwoty z możliwością spłat ratalnych lub odroczenia spłaty nawet o kilkanaście miesięcy.

Warto pamiętać, że nie jest prawdą stwierdzenie, że zobowiązania o krótszym terminie spłaty obłożone są mniejszymi kosztami. Wiele firm zdaje sobie bowiem dziś sprawę z tego, że klienci poszukujący ofert długoterminowych z możliwością spłat ratalnych są zdecydowani współpracować przede wszystkim z firmami oferującymi jak najkorzystniejsze oprocentowanie i jak najniższe koszty. Ze względu na dużą konkurencję na rynku znajdziemy dziś więc także stosunkowo tanie oferty z możliwością spłaty w ratach nawet przez okres przekraczający rok.

Monety o nominale 5 złotych poukładane w stosiki

Kredyty na dowód w KFF24

Przykładem firmy oferującej kredyty na dowód jest firma KFF24. Jest to rzetelny pożyczkodawca, u którego możemy skorzystać ze wsparcia finansowego na kwoty już od 200 złotych. KFF24 udziela ich zarówno stacjonarnie, w swoim biurze znajdującym się we Wrocławiu przy ul. Traugutta 58/1A, jak i przez Internet. Na oficjalnej stronie internetowej firmy znajdziemy formularz, który należy wypełnić, aby rozpocząć proces ubiegania się o pomoc finansową. Choć w formularzu znajduje się także suwak, który pozwoli nam wybrać określoną kwotę z przedziału od 200 do 10 000 złotych, mamy tu również możliwość ubiegać się o kwotę przekraczającą tę górną granicę. W przypadku zapytań na kwoty powyżej 10 000 złotych konsultanci rozpatrują indywidualnie każde zgłoszenie, biorąc pod uwagę sytuację finansową danego klienta i jego możliwości jeśli chodzi o terminową spłatę zobowiązania na wybraną sumę.

Rzetelność i brak drobnego druczku!

KFF24 to firma oferująca swoje usługi na podstawie jasnej i przejrzyście sformułowanej umowy. Nie znajdziemy tu drobnego druku ani ukrytych haczyków. Umowa to tylko kilkustronicowy dokument napisany dużą czcionką tak, aby przeczytanie jej nawet w siedzibie biura przed podpisaniem nie sprawiło klientowi problemu. Ponadto pracownicy KFF24 dokładają wszelkich starań ku temu, aby uniknąć sytuacji, w których klient staje się ofiarą wspomnianej już przez nas spirali zadłużenia. Zdają sobie jednak również sprawę z tego, że w życiu mogą zdarzyć się różne nieprzewidziane sytuacje, które utrudnią nam terminową spłatę zaciągniętego zobowiązania. W razie potrzeby wydłużenia terminu spłaty wystarczy więc jak najszybciej skontaktować się z przedstawicielem KFF24, aby ustalić najkorzystniejsze dla obu stron nowe warunki spłacenia zadłużenia w najdogodniejszym i dla klienta, i dla firmy terminie.

Zadzwoń