Kredyt przez internet można wziąć nie wychodząc z domu

Kredyty przez Internet oferują dziś niemal wszystkie firmy proponujące swoim klientom usługi pożyczkowe. W dobie powszechnego dostępu do Internetu uzyskanie dodatkowych środków finansowych stało się, podobnie jak wiele innych dotychczas skomplikowanych i czasochłonnych procedur, kwestią kilkunastu minut. Jak uzyskać pomoc przez Internet, na co zwrócić uwagę, wybierając spośród dziesiątek dostępnych na rynku ofert i gdzie znaleźć firmę, która zaoferuje nam najlepsze warunki spłaty zadłużenia?

Spis treści:
Gdzie znaleźć firmy oferujące wsparcie finansowe?
Jak wyglądają procedury?
Kwestie bezpieczeństwa
Jak wygląda weryfikacja tożsamości klienta?
Jak zabezpieczyć się przed oszustami?
Jak wybrać rzetelną firmę finansową?

Gdzie znaleźć firmy oferujące kredyty przez Internet?

Firmy oferujące kredyty przez Internet znajdziemy dziś właściwie wszędzie – ich reklamy są widoczne zarówno w przestrzeni publicznej w postaci wręczanych nam na rogach ulic ulotek czy na rozwieszonych w mieście bilbordach, jak i w mediach, również tych tradycyjnych, czyli w telewizji, radiu czy gazetach. Liczne oferty znajdziemy także w Internecie, wpisując odpowiednie hasło w wybranej wyszukiwarce. Wśród firm, które możemy w ten sposób odnaleźć, wyróżniamy dwa najważniejsze rodzaje – pożyczki oferowane przez banki oraz przez firmy pozabankowe.

Czym się różni wsparcie w banku od tej oferowanej przez firmy finansowe?

Na czym polegają najważniejsze różnice w przypadku tych dwóch rodzajów kredytów, o jakie możemy ubiegać się przez Internet? Główną różnicą jest przede wszystkim typ podmiotu, oferującego nam wsparcie i to, skąd pochodzą środki finansowe przeznaczane na wsparcie dla klientów. W przypadku pożyczek bankowych będzie to dowolny bank, czyli instytucja, która udziela pomocy ze środków finansowych zdeponowanych przez innych klientów. Pożyczki pozabankowe, oferowane przez tak zwane firmy finansowe, udzielane są natomiast z własnych środków finansowych danej firmy. Firmy finansowe, w odróżnieniu od banków, nie przyjmują bowiem depozytów i działają wyłącznie na bazie własnego kapitału.

W zależności od tego, czy jesteśmy zainteresowani ofertą banku, czy z firmy pozabankowej, musimy przygotować się też na różne procedury pozyskiwania środków. W przypadku banku możemy zwykle wypełnić wszelkie formalności wstępne przez Internet, ale i tak aby sfinalizować transakcję i uzyskać pieniądze, musimy pojawić się w wybranej placówce, w której dokonamy wszystkich koniecznych czynności kończących proces ubiegania się o finanse. Proces ten może trwać nawet kilka miesięcy, a jego powodzenie zależy od wielu czynników – od tego, jakie dochody możemy wykazać i z jakiego źródła je otrzymujemy, aż po kwestie takie jak nasz wiek, wykonywany zawód czy historia finansowa, którą można znaleźć w Biurze Informacji Kredytowej. W przypadku firm finansowych cała procedura jest natomiast znacznie krótsza, finalizacja procesu również odbywa się przez Internet, a gotówka trafia na nasze konto jeszcze tego samego dnia, choć nie wyszliśmy nawet z domu. Zapoznajmy się szerzej z procedurą uzyskiwania pieniędzy online w firmie finansowej.

Pieniądze pożyczyć możesz w internecie

 

Jak wygląda procedura uzyskania kredytu od firmy finansowej przez Internet?

Aby uzyskać kredyt przez Internet w firmie finansowej, powinniśmy najpierw odnaleźć oficjalną stronę internetową danej firmy. Zwykle znajdziemy na niej gotowy do wypełnienia formularz, w którym konieczne będzie podanie danych takich jak:

  • imię i nazwisko,
  • numer telefonu kontaktowego i/lub adres e-mail,
  • miejscowość, w której mieszkamy,
  • kwota, jaką chcielibyśmy uzyskać.

Niektóre z firm finansowych umieszczają na swojej stronie suwak, dzięki któremu możemy wybrać kwotę z zakresu oferowanego przez dane przedsiębiorstwo.

Po przesłaniu formularza do weryfikacji klient może albo odczekać, aż konsultant zajmujący się obsługą klientów w danej firmie oddzwoni, albo samodzielnie zadzwonić na numer telefonu kontaktowego podany na stronie. Tę drugą ścieżkę poleca nam między innymi firma KFF24 – pozwala ona bowiem na maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na gotówkę i ułatwia przyspieszenie całego procesu. Konsultantowi klient powinien koniecznie podać bardziej szczegółowe dane osobowe, czyli przede wszystkim:

  • numer i serię ważnego dowodu osobistego, który potwierdza polskie obywatelstwo i pełnoletność klienta,
  • numer PESEL,
  • informację o uzyskiwanych dochodach,
  • numer konta bankowego, na który ma zostać przelana wskazana kwota.

Czy informacja o dochodach jest konieczna?

Informacja o dochodach jest istotna, gdyż stanowi dla firmy podstawę do udzielenia pożyczki. Choć w odróżnieniu od wariantów oferowanych przez banki firmy finansowe nie sprawdzają zwykle zdolności klienta w BIK ani nie kontrolują stanu jego zadłużenia w Krajowym Rejestrze Dłużników, potrzebują one mieć jakiekolwiek podstawy ku temu, aby uważać, że klient będzie w stanie spłacić zaciągnięty dług. Co jednak istotne, firmy finansowe nie dyskwalifikują klientów, którzy nie są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. O ile możemy wykazać się stałymi dochodami, to czy pochodzą one z umowy o dzieło, umowy zlecenia, czy może z renty lub emerytury, nie jest istotne. Dlatego też po pomoc do firm finansowych zwracają się często osoby, które ze względu na sposób zatrudnienia nie mają możliwości ubiegać się o pożyczkę w banku.

Aby sfinalizować proces ubiegania się o środki przez Internet w firmie finansowej, możemy zostać poproszeni również o przesłanie skanu lub zdjęcia dowodu osobistego oraz zaświadczenia o otrzymywanych dochodach. Po otrzymaniu wszystkich niezbędnych informacji pożyczkodawca wystawia decyzję o udzieleniu lub nieudzieleniu wsparcia finansowego, a w przypadku decyzji pozytywnej pieniądze przelewane są na podany przez klienta numer konta bankowego. Decydując się na ofertę pozabankową przez Internet, możemy więc liczyć na gotówkę nawet tego samego dnia, a w niektórych firmach nawet w ciągu godziny od złożenia wniosku!

Zakupy przez internet

Czy kredyty przez Internet są bezpieczne?

Wielu klientów obawia się, że kredyty przez Internet mogą być potencjalnie niebezpieczne. Wynika to przede wszystkim z niepochlebnych opinii, których przyczyną jest działalność niezbyt uczciwych firm finansowych, którym zależy wyłącznie na zysku. Firmy takie, namawiające do wzięcia pożyczki „na dogodnych warunkach”, specjalizują się nierzadko w wyszukiwaniu klientów, którzy naprawdę znajdują się w potrzebie, i na oferowaniu im „wyjątkowo okazyjnych ofert”. Po podpisaniu przez klienta wielostronicowej umowy napisanej drobnym drukiem na jaw wychodzi niestety fakt, że dogodne warunki oferty dotyczą jedynie pożyczkodawcy, podczas gdy klient zmuszony jest spłacić o wiele wyższą kwotę niż ta, którą pobrał, w bardzo krótkim czasie. W przeciwnym razie obciąża się go wysokimi odsetkami i opłatami za przekroczenie terminu, przez co klient wpada w spiralę zadłużenia, ale firma się bogaci.

Długa i zawiła umowa? To może być pułapka!

Niestety tego typu firmy finansowe nadaj obecne są na naszym rynku. Dlatego też aby pożyczka była w pełni bezpieczna, warto skorzystać nie z najbardziej okazyjnej i najgłośniej reklamowanej oferty, lecz z takiej, co do której mamy stuprocentową pewność. Pamiętajmy, aby przed podpisaniem umowy zawsze koniecznie dokładnie ją przeczytać, a jeżeli coś jest niejasne – zapytać konsultanta o przejrzyste i zrozumiałe wytłumaczenie danej kwestii. Nie podpisujmy umów, których nie rozumiemy, zwłaszcza jeśli konsultant firmy stara się zbyć nas zbyt krótkimi i niezbyt szczegółowymi odpowiedziami. Unikniemy w ten sposób wielu kłopotów, których mogłoby nam przysporzyć zaciągnięcie pożyczki przez Internet u nie do końca uczciwej firmy.

Kwestie związane z bezpieczeństwem kredytów przez Internet ciekawią jednak nie tylko tych, którzy sami chcieliby się ubiegać o wsparcie tego typu, lecz również tych, którzy w najbliższym czasie absolutnie go nie planują. Choć może brzmieć to dziwnie, wiele osób obawia się dziś, że ich dane mogą zostać wykorzystane do zaciągnięcia przez osoby niepowołane długu, który następnie spłacić będzie musiała osoba, na którą podpisana została umowa – choć osoba ta mogła nawet nie mieć pojęcia o żadnej pożyczce. Wyjaśnijmy więc, czy istnieje taka możliwość i jak działa weryfikacja danych podczas ubiegania się o środki finansowe przez Internet.

W jaki sposób firmy weryfikują tożsamość osoby ubiegającej się o pieniądze online?

Firmy finansowe oferujące pozornie udzielą pomoct każdemu, kto poda odpowiedni numer dowodu osobistego w połączeniu z właściwymi danymi osobowymi. Dlatego też wielu z nas obawia się, że w przypadku kradzieży dowodu osobistego ciąży nad nami ryzyko spłaty długu, którego nie zaciągnęliśmy. Obawa przed tym, że ktoś może posłużyć się naszymi danymi, jest słuszna. Niemniej jednak firmy finansowe podejmują przy każdej pożyczce odpowiednie kroki, które gwarantują zgodność danych z tożsamością osoby ubiegającej się o wsparcie. Jakie to kroki?

Przede wszystkim konieczne jest podanie wszystkich danych z dowodu osobistego, od imienia i nazwiska aż po numer PESEL oraz numer i serię dokumentu, a także przesłanie skanu lub zdjęcia dowodu, który potwierdzi zgodność wszystkich podanych przez nas informacji z prawdą. To jednak jeszcze nie wszystko. Pożyczkodawca na podstawie numeru i serii dowodu osobistego sprawdzi także, czy dany dokument jest ważny – czy nie został zablokowany, czy nie została zgłoszona jego kradzież lub zagubienie. W takim przypadku kredyt nie może bowiem zostać udzielony. Równie ważna jest weryfikacja danych klienta z danymi posiadacza konta bankowego, na które przelana ma zostać odpowiednia kwota. Dziś nie znajdziemy już właściwie firm, które udzielają pożyczek przez Internet bez weryfikacji konta. Na czym ona polega? To bardzo proste. Firma podaje klientowi numer rachunku bankowego, na który ten musi wykonać przelew symbolicznej kwoty. Kwota ta zwykle nie przekracza złotówki, a przelew pozwala na sprawdzenie, czy dane posiadacza konta zgadzają się z danymi osoby, na którą zaciągane jest zobowiązanie. Jeśli nie, środki nie zostaną nam udzielone. Nie ma bowiem możliwości wykonania przelewu na konto osoby trzeciej.

Co zrobić, aby nikt nie zadłużył się na moje dane?

Jak widzimy, firmy finansowe podejmują odpowiednie kroki, aby ustrzec siebie i swoich klientów przed udzieleniem pożyczki na podstawie naszych danych osobie niepowołanej. Jednocześnie również my powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach, jakich należy się trzymać, aby ustrzec się przed kradzieżą danych przez osobę niepowołaną. Jak to zrobić?

Uważaj na swój dowód osobisty!

Przede wszystkim, pilnujmy swojego dowodu osobistego. Bez tego dokumentu niemożliwe jest bowiem udzielenie komukolwiek finansów przez Internet, choć w przypadku innych typów pożyczek wystarczy nam niekiedy dowolny inny dowód tożsamości, czyli paszport lub prawo jazdy. Nośmy go więc zawsze przy sobie i nie pozostawiajmy nigdy w miejscach, w których dostęp do dokumentu miałby ktoś niepowołany. W przypadku zagubienia lub kradzieży dowodu niezwłocznie zgłośmy to w urzędzie miasta, a także w banku, w którym mamy konto. Dowód zostanie zablokowany, a każda próba wykorzystania go skończy się niepowodzeniem.

Nie dajmy też zwieść się w sytuacji, gdy zgubimy dowód, ale ktoś nam go odniesie lub poinformuje, że znalazł naszą zgubę w tym czy innym miejscu. W takiej sytuacji bezpieczniej będzie również zablokować dowód i udać się do urzędu po nowy dokument tożsamości. Osoba, która znalazła nasz dowód, może oczywiście być po prostu uczciwym znalazcą. Niemniej jednak miała ona dostęp do naszego dowodu osobistego, mogła zrobić zdjęcia i skopiować dane, które mogłyby zostać później użyte przez nią w niewłaściwy sposób.

Poranna kawa przy laptopie

Jak wybrać rzetelną firmę oferującą kredyty przez Internet?

Wybierając rzetelną firmę oferującą kredyty przez Internet, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na umowę, na podstawie której uzyskać możemy daną pożyczkę. Większość firm oferujących wsparcie finansowe online umieszcza wzór umowy na swojej stronie internetowej, abyśmy mogli dobrze się jej przyjrzeć jeszcze przed wysłaniem wniosku i zadecydować, czy jesteśmy zainteresowani ofertą.

Jeżeli nie możemy znaleźć nigdzie wzoru umowy, a konsultant, z którym się kontaktujemy, udziela nam niejasnych odpowiedzi, z których wynika, że umowa nie jest nam do niczego potrzebna, a wszystkie ustalenia możemy zawrzeć ustnie, zastanówmy się raz jeszcze nad wyborem firmy finansowej. Pamiętajmy, że w przypadku umów zawieranych przez telefon podczas rejestrowanych rozmów wystarczy niekiedy nieuważnie użyte słowo „tak” czy „zgadzam się”, aby firma miała podstawy do uznania, iż wyraziliśmy zgodę na zawarcie umowy i tym samym została ona zawarta.

Uwaga na drobny druczek!

Wybierając firmę finansową, patrzmy też na to, czy umowa jest długa i zagmatwana, czy prosta i przejrzysta. Firma KFF24 opiera swoje usługi na krótkiej i jasnej umowie, w której nie znajdziemy żadnych gwiazdek ani kruczków. Wszelkie warunki są tu wprost określone, a firma nie przemyca w umowie żadnych dodatkowych opłat, które wychodzą na jaw dopiero wtedy, gdy klient otrzymuje informację o kosztach związanych z przekroczeniem terminu ich spłaty. KFF24 skupia się bowiem nie na wpędzaniu kolejnych klientów w spiralę zadłużenia i wyciąganiu z nich ostatniego grosza, lecz na uczciwym udzielaniu usług osobom, które potrzebują nagłego zastrzyku gotówki.

Pamiętajmy także, że otrzymanie przez firmę przelewu weryfikacyjnego nie jest jednoznaczne z pozytywną decyzją o udzieleniu nam wsparcia finansowego. Unikajmy więc firm, które w ramach weryfikacji wymagają od nas kwot znacznie wyższych niż symboliczna złotówka – jest to bowiem jedna z metod stosowanych przez nieuczciwe firmy w celu wyłudzenia gotówki od nieświadomych klientów. Jeżeli dana firma w celu zweryfikowania naszych danych żąda od nas 5, 10 czy nawet 15 złotych, coś jest zdecydowanie nie tak i warto zastanowić się nad zmianą pożyczkodawcy.

Zadzwoń