Pożyczki na dowód – czy jeden dokument wystarczy do ich otrzymania?

Pożyczki na dowód, oferowane obecnie przez coraz częściej pojawiające się na rynku firmy finansowe, są reklamowane jako najprostsza i najszybsza metoda otrzymania gotówki. Przedstawia się je klientom jako jeden z najlepszych sposobów pozyskania środków finansowych w momencie, gdy nie mamy czasu na kredyt bankowy lub po prostu się do niego nie kwalifikujemy. Wsparcie finansowe oferowane na dowód jest dobrym rozwiązaniem dla osób potrzebujących nagłego zastrzyku gotówki niezależnie od tego, na jaki cel zamierzamy przeznaczyć pieniądze. Czy jednak faktycznie jest to bezproblemowe rozwiązanie w przypadku nieoczekiwanego zapotrzebowania na określoną kwotę? Jakie środki stosują firmy finansowe, a jakie my jako klienci powinniśmy zastosować, aby ustrzec się przed nieuczciwymi klientami chcącymi wziąć kredyt na cudze dane?

Spis treści
Czy sam dowód wystarczy?
Co z zaświadczeniem o zdolności kredytowej?
Jak otrzymać wsparcie finansowe?
Wykorzystywanie dowodu przez osoby nieupoważnione
Jaką kwotę można uzyskać na dowód?
Terminy spłaty

Czy do otrzymania pożyczki na dowód naprawdę wystarczy tylko dowód osobisty?

Do otrzymania pożyczki na dowód osobisty w ogromnej większości przypadków będziemy faktycznie potrzebowali wyłącznie informacji zawartych w naszym dokumencie tożsamości. Duża część obecnych na rynku firm finansowych udzielających pożyczek pozabankowych wymaga bowiem tylko takich danych osobowych jak nasze imię, nazwisko, data urodzenia i/lub numer PESEL dla potwierdzenia naszej pełnoletności oraz numer i seria ważnego dowodu osobistego. Najistotniejsze jest jednak naturalnie posiadanie dowodu osobistego przy sobie podczas wizyty w biurze firmy, z której usług chcemy skorzystać. Konsultant musi mieć bowiem możliwość zweryfikowania podanych przez nas informacji z danymi znajdującymi się na dokumencie. Konieczne jest oczywiście podanie również informacji kontaktowych, czyli najczęściej numeru telefonu stacjonarnego bądź komórkowego, a czasem też adresu e-mail. W przypadku ofert, w których środki przelewane są na nasze konto bankowe, na kolejnych etapach procesu niezbędny będzie także numer właściwego konta.

Uwaga na drobny druczek w umowach!

Nie oznacza to jednak, że natychmiast po podaniu wszystkich wyżej wymienionych informacji otrzymamy gotówkę lub przelew. Choć liczne firmy finansowe stosujące nieuczciwe praktyki próbują naciągnąć klientów na hasła w rodzaju „gotówka od ręki”, musimy pamiętać, że konieczny będzie jeszcze proces potwierdzający naszą tożsamość oraz zgodność zadeklarowanych przez nas danych z danymi posiadacza konta o podanym przez nas numerze. Oferowanie natychmiastowej gotówki to jedynie kusząca akcja marketingowa, której celem jest zachęcenie klientów do zdecydowania się na usługi danej firmy finansowej bez zbyt dogłębnego wczytywania się w umowę. W dokumentach tego typu znajdziemy bowiem liczne kruczki i haczyki, które sprawią, że klient będzie zmuszony oddać kwotę powiększoną o znacznie wyższe odsetki niż ustalone ustnie z konsultantem firmy. Nie do końca zgodne z prawdą muszą być także inne przedstawione nam przez pracownika nieuczciwej firmy warunki. Pomimo innych ustaleń, będziemy jednak zmuszeni wywiązać się z wymagań określonych w podpisanej przez nas umowie. Dlatego też nie powinniśmy dać się namówić na wyjątkowo atrakcyjne hasła i niespotykanie dobre oferty, zwłaszcza jeśli przedstawiona nam umowa składa się z wielu stron zapisanych bardzo drobnym drukiem. Do o wiele bardziej godnych zaufania firm należą te, które oferują nam krótką i napisaną prostym językiem umowę, w której nie ma miejsca na ukryte „gwiazdki” czy drobny druk. Pamiętajmy, że podczas procesu uzyskiwania środków nawet w przypadku szybkich ofert na dowód powinniśmy przejść przez wszystkie etapy weryfikacji. Etapy te i tak są zresztą znacznie krótsze i wiążą się z o wiele mniejszą liczbą wymaganych dokumentów niż w przypadku kredytów bankowych.

Firma finansowa oferuje możliwość uzyskania środków

 

Co z zaświadczeniem o zdolności kredytowej?

Pożyczki na dowód to jedno z nielicznych rozwiązań, które rynek finansowy oferuje osobom o złej historii kredytowej bądź nieposiadającym zdolności kredytowej. W przeciwieństwie do banków, firmy finansowe nie wymagają bowiem długiego biurokratycznego procesu związanego z dostarczeniem wszystkich dokumentów potwierdzających historię kredytową. Niektóre z firm mają w swoich ofertach także warianty bez sprawdzania, czy klient widnieje w Krajowym Rejestrze Dłużników. Dlatego też z usług firm finansowych korzystają zwykle osoby znajdujące się w nie najlepszej sytuacji finansowej. Do otrzymania tego typu wsparcia potrzebne jest jednak zwykle okazanie zaświadczenia o otrzymywaniu przynajmniej minimalnego dochodu, niezależnie od tego, czy pochodzi on z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło czy innych – oczywiście wyłącznie legalnych! – źródeł. Pomocy nie otrzymają więc zwykle osoby bezrobotne, niemogące wykazać nawet najmniejszych dochodów. W ten sposób pożyczkodawcy zabezpieczają się przed udzieleniem kredytu osobom, które najprawdopodobniej nie będą w stanie ich spłacić w określonym terminie i na określonych warunkach.

Jak krok po kroku otrzymać pieniądze?

Większość firm finansowych zajmujących się udzielaniem pożyczek na dowód osobisty ma w swojej ofercie również możliwość otrzymania ich przez Internet. Należą one do najczęściej i najchętniej wybieranych przez klientów usług ze względu na wyjątkową wygodę całego procesu, jaki dzieli wypełnienie formularza od otrzymania pieniędzy. Wsparcie przez Internet można bowiem uzyskać bez wychodzenia z domu, a środki trafiają na nasze konto tak szybko, jak tylko to możliwe. Firma KFF24 deklaruje, że udzielane przez nią pożyczki online docierają na konto klienta maksymalnie w dwadzieścia cztery godziny, a w określonych przypadkach nawet w kilka godzin od wypełnienia przez niego formularza.

Gdy podejmiemy już decyzję o szukaniu wsparcia finansowego przez Internet, powinniśmy w pierwszej kolejności udać się więc na oficjalną stronę internetową wybranej przez nas firmy finansowej, na której znajdziemy odpowiedni formularz. Wymaga on od nas podania tych samych danych, które potrzebne są przy udzielaniu pożyczki w stacjonarnym biurze firmy. Po poprawnym wypełnieniu formularza i przesłaniu go możemy oczekiwać telefonu od konsultanta firmy. Niektóre firmy proponują nam również możliwość samodzielnego skontaktowania się z obsługą po przesłaniu formularza. Pozwala to na maksymalne skrócenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie procesu weryfikacji podanych przez nas informacji, a tym samym przyspieszenie momentu wpłynięcia gotówki na nasze konto. Firma KFF24 oferuje swoim klientom w takich przypadkach przelew nawet w ciągu godziny od przesłania formularza z danymi i podjęcia kontaktu przez klienta!

Do głównych różnic pomiędzy tradycyjnymi kredytami a pożyczkami online należy przede wszystkim potrzeba posiadania dowodu osobistego w formie elektronicznej. W niektórych firmach akceptowane są także skany lub przynajmniej zdjęcia dokumentu. Konieczne jest także zawsze podanie numeru konta bankowego, na który przelana zostanie wybrana przez nas kwota. Nie ma bowiem możliwości otrzymania tego typu wsparcia w gotówce. Znaczna część firm finansowych wymaga również przelewu weryfikacyjnego, który potwierdzi zgodność naszych danych z danymi użytkownika konta. Pamiętajmy jednak, że kwota wymagana przy przelewie weryfikacyjnym nie powinna przekraczać symbolicznej złotówki. Jeśli jest znacznie wyższa, mamy prawo podejrzewać, że wybrana firma finansowa jest nieuczciwa i naraża w ten sposób klientów na dodatkowe koszty. Przelanie kwoty nie jest bowiem jednoznaczne z pozytywnym rozpatrzeniem naszego podania, natomiast jeżeli podanie rozpatrzone zostanie negatywnie, nie mamy szans na zwrot poniesionych kosztów.

Wypełnij formularz aby uzyskać kredyt

 

Jak ustrzec się przed wykorzystaniem naszego dowodu do uzyskania pożyczki przez osoby niepowołane?

Do jednej z najczęściej podnoszonych przez opinię publiczną kwestii należy zagrożenie wzięcia pożyczki na nasz dowód osobisty przez osobę niepowołaną. Aby się przed tym uchronić, nie powinniśmy przekazywać dokumentów tożsamości osobom trzecim. Mogłoby to bowiem umożliwić im wykonanie zdjęć, a nawet skanu naszego dowodu, co umożliwiłoby wzięcie na niego kredytu. W przypadku zagubienia dowodu należy niezwłocznie zgłosić to w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy, a także podjąć czynności związane z wyrabianiem nowego dokumentu tożsamości. Warto również zgłosić zaginięcie dokumentu w każdym banku, w którym posiadamy jakiekolwiek konta – w ten sposób nikt niepowołany nie będzie miał dostępu do zgromadzonych przez nas środków. Zgłoszenie zaginięcia dowodu jest również konieczne wówczas, gdy nasz dowód zostanie skradziony – na przykład razem z torebką czy portfelem – a następnie zwrócony przez osobę, która znalazła niepotrzebne złodziejowi dokumenty. Nie wiemy bowiem, czy nie wykonał on wcześniej zdjęć lub skanów! Dla własnego bezpieczeństwa warto więc wyrobić nowy dokument tożsamości. Zaoszczędzi nam to wielu problemów związanych z nielegalnym wzięciem kredytu na nasze dane przez złodzieja.

Jak przedstawiciele firm finansowych weryfikują swoich klientów?

Po zgłoszeniu zaginięcia dowodu w urzędzie zostaje on unieważniony. Jeżeli ktoś zechce wykorzystać numer takiego dowodu do wzięcia chwilówki, firma finansowa będzie w stanie zweryfikować numer dokumentu w systemie, w którym będzie on widniał jako nieważny. Kredyt nie zostanie wówczas udzielony, a sprawa najprawdopodobniej znajdzie swój finał przynajmniej na policji. Jeżeli jednak nie zauważymy utraty dowodu lub ktoś zdoła niepostrzeżenie wykonać zdjęcia naszego dokumentu tożsamości, firmy dysponują jeszcze przynajmniej dwiema metodami potwierdzenia danych przedstawianych przez potencjalnego klienta. Pierwszą z nich jest porównanie wyglądu klienta z wyglądem właściciela dowodu, którego zdjęcie widnieje na dokumencie. W razie wątpliwości firma finansowa może wymagać dodatkowego dokumentu tożsamości ze zdjęciem. W przypadku przez Internet, kiedy pracownik firmy nie ma możliwości potwierdzenia zgodności wyglądu klienta i posiadacza dowodu osobistego pozostaje jeszcze weryfikacja danych posiadacza konta bankowego. W tym celu firmy finansowe wykorzystują wspomniane już wcześniej przelewy weryfikacyjne, które pozwalają ustalić, czy zgłoszone przez klienta informacje zgadzają się z danymi właściciela rachunku bankowego o podanym przez niego numerze.

Jakie kwoty można otrzymać za pomocą pożyczki na dowód?

Kwoty, które możemy otrzymać za pomocą pożyczki na dowód, różnią się oczywiście w zależności od wybranej przez nas firmy finansowej. Zawsze powinniśmy więc sprawdzić, czy niezbędna nam kwota mieści się w przedziale oferowanym przez danego pożyczkodawcę. W firmie KFF24 możemy uzyskać od 200 złotych aż do 10 000 złotych, a w uzasadnionych przypadkach nawet więcej. Jeżeli jednak potrzebujemy kwoty wyższej niż 10 000 złotych powinniśmy skontaktować się z konsultantem firmy KFF24 i przedstawić informacje potwierdzające naszą zdolność do spłaty długu w określonej wysokości. W tym celu może nam posłużyć na przykład udokumentowanie dochodu z ostatnich kilku miesięcy. Dochód ten nie musi jednak pochodzić z umowy o pracę. Jedną z licznych zalet wariantów na dowód, podobnie jak innych propozycji oferowanych przez firmy finansowe, a nie przez banki, jest akceptowanie także dochodów uzyskiwanych w wyniku umów zlecenia, umów o dzieło, a także innych rodzajów dochodów takich jak renty czy emerytury. Skorzystanie z oferty firm finansowych stanowi bowiem jedyne rozwiązanie dla osób niezatrudnionych na umowie o pracę na czas nieokreślony, a także dla osób w stosunkowo złej sytuacji materialnej lub z nie najlepszą historią kredytową zawartą w Biurze Informacji Kredytowej.

Niezależnie od potrzebnej nam kwoty, w firmie KFF24 możemy ubiegać się o środki zarówno w stacjonarnym biurze, którego adres znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej firmy www.kff24.pl, jak i pod podanym na niej numerem telefonu, a także za pomocą formularza online.

Podpisz umowę na kredyt pozabankowy

 

Jaki jest termin spłaty? Czy pożyczki na dowód zawsze są wysoko oprocentowane?

Termin spłaty pożyczki na dowód nie jest wcale koniecznie tak krótki, jak terminy spłaty tak zwanych „chwilówek”. Te ostatnie należą bowiem do jednorazowych długów, które klient powinien spłacić w całości w określonym umową terminie. Najczęściej termin spłaty „chwilówki” to tylko jeden miesiąc! Firmy finansowe posiadają jednak obecnie w swoich ofertach również długoterminowe opcje pozyskania środków na dowód oraz oferty pomocy, których spłatę możemy uiszczać w ratach aż do upłynięcia ostatecznego terminu spłaty. Nie musimy zatem decydować się na kilka krótkoterminowych kredytów, jeżeli oczekujemy wpływu większej gotówki dopiero za jakiś czas. Jeden kredyt długoterminowy będzie w takim przypadku znacznie bardziej opłacalny.

Coraz więcej firm finansowych ma dziś w ofercie również pożyczki, które możemy spłacać w ratach. To dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują znacznej kwoty, lecz nie będą w stanie spłacić jej w krótkim terminie. Aby maksymalnie ułatwić im spłacanie zadłużenia, wprowadzono możliwość spłat w kilku lub nawet kilkunastu mniejszych ratach. Pozwala to na wydłużenie terminu spłaty całkowitej należności. Konieczne jest jednak zachowanie wszystkich określonych umową terminów lub – w przypadku niektórych typów umów – dokonanie spłaty całej wymaganej sumy w ratach aż do upłynięcia ostatecznego terminu spłaty.

Odsetki i przedłużanie terminu spłaty

Musimy jednak pamiętać, że w przypadku przekroczenia określonego w umowie terminu ostatecznej spłaty zadłużenia będziemy musieli zapłacić również dodatkowe odsetki karne za niedotrzymanie warunków umowy. Firma KFF24 zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że osoby korzystające z ofert na dowód znajdują się często w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej, a przyczyną braku terminowej spłaty mogą być różne sytuacje losowe, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Przez to niektórzy klienci mimo najlepszych chęci nie zawsze są w stanie spłacić całą należność w terminie. Jeżeli znajdziemy się w takiej sytuacji, powinniśmy poinformować przedstawiciela firmy niezwłocznie o potrzebie przedłużenia terminu. Pomoże nam on dopasować najkorzystniejsze warunki spłaty pozostałej części zadłużenia. Dzięki odpowiednio wcześniejszemu skontaktowaniu się z konsultantem w tej sprawie możemy również zmniejszyć wysokość karnych odsetek za niedotrzymanie określonego umową terminu. Doświadczeni pracownicy KFF24 wiedzą bowiem, że zbytnie zawyżanie dodatkowych kosztów  nie tylko nie przyczyni się do szybszej spłaty należności, lecz wręcz utrudni klientowi spłatę, a firmie finansowej przysporzy problemów związanych ze ściągnięciem odpowiedniej kwoty. Aby nie doprowadzić swoich klientów do wpadnięcia w spiralę zadłużenia, KFF24 stara się rozwiązać każdą sytuację indywidualnie, dlatego w razie jakichkolwiek kłopotów nie bójmy się skontaktować z infolinią.

Zadzwoń